DARČEK ZADARMO k objednávke s kódom: DEŇMATIEK 🌸

Keď sa povie perlový náhrdelník väčšinou sa nám vybaví krásny luxusný šperk, ktorá každej žene dodá noblesy a premení ju na dámu. Šperky s perlami sa vyrábali už v dobách starovekého Egypta a Ríma a si v súčasnej dobe symbolizujú luxus a eleganciu. Avšak nejedná sa iba o prírodné perly, ktoré nás môžu zdobiť. Šperky môžu byť s umelými alebo kultivovanými perlami.

Zo zrnká piesku

Každý si pamätá zo školy, ako vzniká perla. Do tela lastúry sa dostalo zrnko piesku, ktoré je nevítané a lastúra ho začne obaľovať tenkými vrstvami perlete. Z obyčajného zrnká piesku vznikne perla.

Prírodné perly sa rozlišujú podľa toho, kde vznikli. Existujú perly morské, ktoré sú cennejšie a bývajú väčšie, dosahujú priemere až 14 mm. Oproti tomu perly riečne, alebo sladkovodné, sú menšie, ale rovnako krásne.

Orientálna perly

Perly, ktoré vznikli bez zásahu človeka sa nazývajú orientálne. Sú to tie najcennejšie perly a ich výskyt je veľmi vzácny. Orientálna perly majú väčšinou nepravidelný tvar a na ich povrchu sú často škvrny a drobné výstupky. Medzi najznámejšie oblasti, kde sa vyskytujú morské perly z ustríc, sú Perzský záliv, Austrália alebo Japonsko.

Riečne perla

Perly, ktoré vznikajú vo sladkovodných vodách nie sú menej kvalitné, ako perly z ustríc, ako by sa podľa ceny mohlo na prvý pohľad zdať. Plus je v tom, že dokáže naraz vznikať až dvadsať perál v jednej lastúre. Bohužiaľ už v prírode takej perly kvôli znečisteniu vôd nenájdeme, přenusul sa preto všetok chov do fariem. Tieto perly sú po vizuálnístránce takmer totožné s perlou morskou, preto sa teší veľkej obľube.

Kultivované perly

Kultivované perly sú svojím spôsobom stále perly pravé, ale do ich vznikol zasiahol človek. Perlorodkám je pri malom chirurgickom zárodku do lastúry strojom vložená opracovaná drobná gulička. Tá sa potom začne obaľovať perleťou.

Celý proces je rýchlejší. Perla vznikne za 1 - 3 roky. Kultivované perly dosahujú rôznych farieb, od bielej cez ružovú až po čiernu. Kultivované perly sa začali pestovať na prelome 19. a 20. storočia a stále sú veľmi obľúbené vďaka ich nižšej cene a väčšej dostupnosti.

Umelé perly pre všetky ženy

Posledný alternatívou sú perly umelé. Umelé perly sa vyrábajú zo skla alebo plastu a je možné ich nájsť v najrôznejších farbách. Umelé perly sa tak dostali do bižutérie, k módnym návrhárom aj všetkým ženám. Vďaka tomu môže byť každá žena za dámu s perlami.

Ako o perly starať?

Čím vice sa perly nosia, tým sú krajšie. je to dané tým, že perly si berú z pokožky energiu a vlhkosť. Na druhú stranu je nutné sa vyvarovať kontaktu s chémiou. Nekúpať sa s nimi, neumývať riad. Pred ozdobením perlami si nalakujte vlasy a použite parfum, nie naopak.

Perly by mali byť uložené na mäkké zamatové podložke v šperkovnici a oddelené od ostatných šperkov, predovšetkým od kovových predmetov. Perly je dobré raz za čas namočiť do teplej vody s jemným mydlom. Potom stačí perly vyleštiť mäkkou látkou.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím